Wakacje kamperem z dziećmi – poradnik z życia wzięty ;)

 

Jak spędzić udane, rodzinne wakacje kamperem z dziećmi, jak przygotować się do podróży, jakiego wynająć kampera, co ze sobą zabrać i gdzie biwakować? Zapraszamy do naszego poradnika!

Wakacje kamperem z dziećmi

Z całą szczerością możemy tu napisać, że jeśli wcześniej nie spędzaliście urlopu w kamperze z dziećmi to z pewnością będą to wakacje życia! Po pierwsze dlatego, że to kompletnie inny rodzaj wypoczynku. Po drugie dlatego, że zyskacie bezcenną wiedzę praktyczną i techniczną jak obsługiwać kampera, jak prowadzić kampera, gdzie można zatrzymać się kamperem na biwak. Wakacje kamperem pozostaną na długo w waszych wspomnieniach, a być może “złapiecie bakcyla” i rodzinne wakacje kamperem staną się dla Was co roczną tradycją 🙂 U nas tak właśnie się stało.
Nie wyobrażamy sobie teraz wrócić do spędzania wakacji w standardowy sposób np. w hotelu All inclusive. Po 2,3 dniach zwyczajnie zanudzilibyśmy się.

Od czego zacząć?

  1. Termin wyjazdu
  2. Rodzaj kampera
  3. Cel podróży –  gdzie chcemy pojechać , co chcemy zobaczyć
  4. Pakowanie kampera – co ze sobą zabrać a z czego zrezygnować
  5. Jedzenie w kamperze – samodzielne gotowanie zabranego jedzenia z Polski czy próbowanie lokalnych specjałów
  6. Jak przewozić dzieci w kamperze

Termin wyjazdu

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym termin wyjazdu ograniczony jest naszym urlopem. Jeżeli mamy dzieci w wieku szkolnym musimy wziąć też pod uwagę kalendarz szkolny. Każdy zatem będzie miał inne preferencje co do optymalnego terminu wyjazdu. My staramy się wybierać mniej oblegane terminy po sezonie. W kurortach nie ma tłumów a campingi i atrakcje turystyczne są po prostu tańsze. Jeśli ktoś lubi wyższe temperatury to w sezonie nie trzeba daleko jechać aby rozkoszować się pełnią caravaningu. Poza sezonem należy już planować trochę dalsze destynacje aby niska temperatura nas nie zaskoczyła. Kampery oczywiście mają ogrzewanie gazowe lub olejowe w zależności od modelu. Obydwa rodzaje ogrzewania są wydajne i dają pełny komfort podróżującym.

Rodzaj kampera

Rodzaje kamperów opisaliśmy już wyczerpująco w poniższym poradniku:

Jakiego kampera wynająć? Van, półintegra, alkowa czy integra? – Campventure.pl

Mogę tu tylko nadmienić iż zależy jak dużą rodzinę mamy oraz czy jesteśmy minimalistami i potrafimy się spakować w jeden plecak/torbę czy raczej lubimy zabierać ze sobą dużo rzeczy.

Kampery mają różne wielkości, zacznijmy od tych najbardziej kompaktowych:

  • Van lub busy – są to najwęższe i najniższe kampery a raczej kampervany, szerokość zabudowy na Fiacie jest tu najszersza wśród konkurencji. Wysokie osoby mogą dodatkowo czuć się klaustrofobicznie, gdyż odległość dachu do głowy to czasami zaledwie kilka centymetrów.
Camper Van
  • Półintegry – są zdecydowanie szersze od vanów ale przez fakt, że nie posiadają alkowy, żeby przekształcić kampera w tryb nocny, należy opuścić łóżko w saloniku. Są zwolennicy jak i przeciwnicy tego rozwiązania. Nam akurat to nie do końca pasuje, ponieważ po opuszczeniu łóżka nie ma już miejsca przy stole, czy na  kanapach w saloniku. W wielu modelach pojawia się również problem z wyjściem z kampera, ponieważ łóżko blokuje drzwi do zabudowy czy swobodne przejście do szoferki. W mojej ocenie półintegry lub vany to najlepsze rozwiązanie dla pary lub po prostu 2 osób chcących zwiedzić razem kawałek świata.

    Kamper typu półintegra
  • Alkowy – to kampery szerokie i wysokie ale dalej posiadające szoferkę zbudowaną przez producenta samochodu np. firmę Ford. Dzięki alkowie nad szoferką, łóżko dla 2 osób jest przez cały czas dostępne i nie ogranicza nam w żaden sposób przestrzeni mieszkalnej. Dodatkowo alkowa w dzień to wręcz idealny schowek np. na całą pościel z kampera. Alkowy są wysokie. Osoby o dużym wzroście czują się tam swobodnie. Dostępne u nas alkowy można zobaczyć klikając tutaj.
Kamper typu Alkowa
  • Integry – to konstrukcje, które nie posiadają szoferki zbudowanej przez producenta podwozia. Cały kamper jest zintegrowany i zostaje zbudowany przez producenta zabudowy od początku do końca wyłączając ramę i podzespoły jezdne typu silnik, skrzynia, napęd itp. To największe kampery z powyższego zestawienia. Są wysokie i szerokie. Mają też największą szoferkę i w wielu przypadkach bardzo wygodne przednie fotele kapitańskie.
  • Kampery 4×4 / Ciężarówki – to konstrukcje już bardzo mocno indywidualne i przeważnie budowane na specjalnie zamówienie wg. projektu klienta. Dla przykładu poniżej po kliknięciu linka do naszego kanału na Youtube ciężarówka firmy MAN z napędem 4×4, którą spotkaliśmy na wyspie Mon w Danii, stojąca na przeciwko kampera typu integra:
    MAN TGM 18.340 4×4 Camper !

Cel podróży

Gdzie pojechać kamperem z dziećmi? Ilu podróżników tyle destynacji. To jedyna sensowna odpowiedź, bowiem każdy z nas ma inne potrzeby, lubi inne miejsca – każdy jest inny. Należy pamiętać, że destynacja wyjazdu nie może być tylko i wyłącznie podporządkowana potrzebom naszych pociech – my też tu jesteśmy ważni… Kiedy dorośli będą wypoczęci i  zadowoleni to dzieci również 🙂 Decyzję o celu podróży naszego ostatniego wyjazdu podjęliśmy całą rodziną. Padło na Legoland w Danii. I nie była to decyzja stricte pod dzieci tylko pod nas wszystkich. Z żoną od dziecka marzyliśmy o podróży do Legolandu, a marzenia trzeba spełniać 🙂 Poniżej kilka fotek z wyjazdu:

Pakowanie Kampera

Jak się zapakować i co zabrać ze sobą na wakacje kamperem z dziećmi? Temat ten wyczerpaliśmy w poniższym poradniku:

Pakowanie kampera czyli co i jak spakować w podróż kamperem!

Polecam przeczytać powyższy poradnik ale podsumować mogę to następująco: Mniej znaczy więcej 🙂

Jedzenie w kamperze

Każdy nasz kamper ma niezbędne wyposażenie do samodzielnego przygotowywania posiłków:

  • lodówka z zamrażalnikiem – działająca w zarówno w czasie postoju na gazie lub prądzie z zewnętrznego źródła zasilania. Lodówka działa także w czasie jazdy kiedy alternator samochodowy wytwarza prąd
  • kuchenka gazowa – od 2 do 3 palników
  • ciepła i zimna woda – można pozmywać naczynia po posiłku, umyć owoce czy warzywa itp.
  • blat roboczy – w każdym naszym kamperze w kuchni mamy do dyspozycji kawałek blatu kuchennego do przygotowywania posiłków
  • stół i kanapy w saloniku
  • tzw. storage kuchenny – liczne szafki i szuflady do przechowywania

Zapasy
Co do zasady, staramy się zabrać ze sobą zapasy jedzenia tylko na kilka pierwszych dni. W Polsce ceny jedzenia niestety są jednymi z najwyższych w Europie. Za granicą wszystkie produkty kupimy w cenach takich samych bądź niższych niż u nas. Dodatkowym atutem robienia zakupów w zagranicznych Lidlach lub lokalnych sklepikach są właśnie lokalne specjały i produkty, których u nas nie ma.

Jak przewozić dzieci w kamperze

Zgodnie z obowiązującymi przepisami z roku 2024 wszystkie dzieci poniżej 150cm wzrostu muszą być przewożone w fotelikach bezpieczeństwa. Zalecane jest również aby foteliki były montowane na tylnych siedzeniach pojazdu. W przypadku montażu fotelika na przednim siedzeniu pasażera jest to dozwolone. Warunkiem jest  wyłączenie/dezaktywacja przedniej poduszki powietrznej i ustawienie fotelika tyłem do kierunku jazdy. Dodatkowo fotelik powinien spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, posiadać odpowiednie atesty i być dostosowany do wieku i wagi malucha.

Wyjątkiem od reguły jest sytuacja jeżeli dziecko ma ponad 135 cm wzrostu i wagę powyżej 36 kg. Może wtedy podróżować na tylnym siedzeniu bez fotelika, a w pasach bezpieczeństwa. W większości naszych kamperów dostępny jest system montażu ISOFIX. Należy jednak pamiętać aby przed wynajmem sprawdzić jakiego rodzaju system montażu fotelików jest w kamperze.
Pamiętajmy że przepisy się zmieniają, więc koniecznie trzeba sprawdzić przed wyjazdem czy są aktualne. 

Czy wakacje kamperem z dziećmi to świetny pomysł? Odpowiedź pozostawiamy Wam 🙂
Z naszych doświadczeń popartych licznymi rodzinnymi wyjazdami zauważyliśmy, że nasze dzieci przede wszystkim nauczyły się jak być bardziej samodzielnymi ludźmi. Musiały się  adaptować do wielu zmiennych jak zmiana miejsca pobytu czy zmiennej pogody. Nauczyły się też co mnie chyba najbardziej zaskoczyło dbania o swoje rzeczy i robienia a co chyba ważniejsze utrzymywania porządku… 🙂