Jak zabezpieczyć kampera przed kradzieżą – to coraz częściej pojawiające się pytanie zarówno wśród właścicieli kamperów jak i najemców pojazdów kempingowych. Poniższy poradnik w jednym miejscu skupia wszystkie dostępne metody zabezpieczeń oraz profilaktykę, która może uchronić nas w przyszłości od przykrych niespodzianek…
Jak zabezpieczyć kampera przed kradzieżą?
Aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo podczas wymarzonych wakacji nie możemy zapomnieć o podstawowych zasadach, których stosowanie może zniechęcić lub wystraszyć potencjalnych złodziei. Poradnik “Jak zabezpieczyć kampera przed kradzieżą” podzieliliśmy na 3 sekcje:
- Antykradzieżowe zabezpieczenia mechaniczne
- Antykradzieżowe zabezpieczenia elektroniczne
- Profilaktyka Antykradzieżowa – zasady, które powinny stać się rutyną dla każdego podróżnika
Antykradzieżowe zabezpieczenia mechaniczne
Zabezpieczenia mechaniczne jak sama nazwa wskazuje fizycznie blokują możliwość poruszania się pojazdu lub dostania się do jego wnętrza. Wiele z tych zabezpieczeń znamy z czasów, kiedy samochody nie byłe tak napakowane elektroniką jak dzisiaj, a ich kradzież polegała na mechanicznym uruchomieniu pojazdu. Czasy czasami, a sprawdzone metody sprawdzonymi metodami:
- Blokada skrzyni biegów – to chyba najpopularniejsze i najstarsze rozwiązanie montowane w okolicy dźwigni zmiany biegów. Po “wrzuceniu” biegu wstecznego, przekręcamy dodatkowy kluczyk w zamontowanym zamku lub wkładamy blokujący skrzynię bolec. Z taką blokadą zwyczajnie złodziej nie będzie w stanie zmienić biegu. Na wstecznym daleko nie odjedzie.
- Blokada kierownicy – mamy tu do wyboru kilka możliwości, poczynając od blokad na zamki, kłódki, personalizowane szyfry, na całą kierownicę lub tylko jej część itp. Występują też tzw. lagi, które zakłada się na hamulec i kierownicę jednocześnie – w pionie, blokujące zarówno hamulec wciskając go jak i kierownicę. Do wyboru do koloru.
- Blokada na koło – jest zabezpieczeniem, które uniemożliwia przemieszczanie się pojazdu. Czy to po drodze czy też np. wjazd na lawetę. Jej montażu można się bardzo szybko nauczyć od Straży Miejskiej, parkując w niedozwolonym miejscu 😉 Dużym minusem blokad na koło jest ich waga – 10-15kg.
- Zamki antywłamaniowe wewnętrzne – to zamki z dodatkowym ryglowaniem, ich montaż polega na zrobieniu dodatkowych otworów w karoserii. Jest to dodatkowy system nie skorelowany z zamkiem centralnym kampera, ale może być również na drugiego pilota.
- Zamki antywłamaniowe zewnętrzne – tego rodzaju zabezpieczenie jest na stałe połączone ze ścianą pojazdu za pomocą stabilnej płytki. Jego montaż polega na zrobieniu dodatkowych otworów w poszyciu kampera. Co do zasady montuje się je przy drzwiach wejściowych do strefy mieszkalnej jak i drzwiach do tzw. garażu kampera.
- Zabezpieczenie szyb – naklejenie folii antywłamaniowej, która podczas próby dostania się do kampera przez wybicie bocznej szyby w szoferce szyby zwyczajnie nie pokruszy się, czasem liczą się sekundy.
- Zabezpieczenie zbiornika paliwa – w większości samochodów wlew paliwa otwiera się przyciskając guzik z wewnątrz auta. Wlewy te nie są porządnie zabezpieczone i na upartego spokojnie można je otworzyć siłowo wsuwając np. dłuto czy śrubokręt stojąc na zewnątrz pojazdu. Dodatkowy korek wlewu paliwa jest na kluczyk (dopasowany do modelu auta), tak jak w starszych autach. To proste, ale skuteczne rozwiązanie, zapobiegające potencjalnej kradzieży paliwa.
Antykradzieżowe zabezpieczenia elektroniczne
Zabezpieczania elektroniczne można śmiało podzielić na 2 podgrupy tj. systemy alarmowe oraz zabezpieczenia wizyjne.
Systemy Alarmowe
- alarmy elektroniczne – to przede wszystkim alarmy z czujnikami otwarcia/zamknięcia drzwi oraz okien. Systemy są tak skonstruowane aby w przypadku ich uzbrojenia oraz zaistnienia incydentu poinformowały właściciela wysyłając sms oraz uruchamiając sygnał dźwiękowy. Często też autoalarmy są wyposażone w czujniki ruchu, czujniki wstrząsów oraz czujniki zbicia szyby, co jeszcze bardziej zwiększa skuteczność ochrony.
- Lokalizatory GPS – zamontowane w pojeździe pozawalają ustalić dokładne położenie pojazdu. Niestety złodzieje często stosują wszelkiego rodzaju zagłuszacze sygnału. Lekarstwem może tu być montaż GPSa radiowego, którego dużo trudniej zagłuszyć. Minusem rozwiązania radiowego jest jego dużo wyższa cena w stosunku do standardowego GPS.
- Czujniki gazu usypiającego – taki czujnik powinien być bezapelacyjnie na standardowym wyposażeniu każdego pojazdu kempingowego. Co kilka sekund bada on skład powietrza w kamperze. W momencie wykrycia obecności lotnego chloroformu czujnik uruchamia alarm dźwiękowy oraz wizualny. Na rynku można trafić tzw. 3w1 jak np. TRIGAS alarm lub Carbest Reimo. Czujniki reagują na zwiększone stężenie m.in. propanu/butanu (LPG), tlenku węgla (CO) oraz narkogazów. Każdy nasz kamper jest wyposażony w taki czujnik.
Zabezpieczenia wizyjne
-
Kamery CCTV – małe, dobrej jakości kamery są dostępne są na rynku już za niewielkie pieniądze. Większość ma możliwość zdalnego podglądu na żywo poprzez aplikację mobilną zainstalowaną w telefonie. Kamery można instalować na zewnątrz jak i wewnątrz kampera.
-
Oznaczenia UV – to stosunkowo nowa usługa na rynku. Na pojazd nanosi się niewidoczne oznaczenia, które można zobaczyć tylko pod specjalnym światłem UV. Może to ułatwić późniejszą identyfikację pojazdu w przypadku kradzieży.
Profilaktyka antykradzieżowa – okazja czyni złodzieja
Będąc na wakacjach w kamperze często zapominamy o podstawowych zasadach, których stosowanie powinno być obligatoryjne ze względu chociażby na nasze bezpieczeństwo. Obalmy mit “mądry Polak po szkodzie”:
- parkujmy kampera tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Czasem zdarza się, że kamper może zostać odholowany na parking policyjny. Nie zostawiajmy go na chwilkę, żeby tylko “po coś skoczyć ” do sklepu czy muzeum. Polecamy parkingi strzeżone – płatne, ale lepiej zapłacić te kilka euro czy pln i mieć spokój.
- kiedy zostawiamy gdzieś kampera zasłaniajmy w nim rolety – potencjalny złodziej nie zostanie wtedy skuszony laptopem, aparatem czy telefonem. Nie będzie wiedział co jest w środku więc 2 razy się zastanowi czy warto podejmować ryzyko i np. wybijać szybę. Wartościowe rzeczy możemy gdzieś schować – każdy kamper ma jakiś trudniej dostępny schowek.
- na noc zawsze włączajmy czujnik gazów, może to nas uchronić przed uśpieniem i przykrą niespodzianką rano po obudzeniu, kiedy może się okazać, że ktoś buszował nam po kamperze kiedy spaliśmy…
Podsumowanie
Tak naprawdę nie ma idealnego zabezpieczenia antykradzieżowego. Jednakże wybierając chociaż kilka z powyższych rozwiązań, obniżamy ryzyko przykrych niespodzianek podczas podróży. Każdy może wybrać sobie inny rodzaj zabezpieczeń, dopasowany do jego indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy, że to okazja czyni złodzieja więc poprzez profilaktykę i stosowanie się do poważnych zasad okazji do kradzieży złodziej będzie miał dużo mniej!
Zapraszamy też do obejrzenia filmu prezentującego zabezpieczenia znanej marki Bear Lock: