Przygotowanie kampera do jazdy

Przygotowanie kampera do jazdy – to bardzo ważna kwestia, wymagająca poświęcenia od 15-30 minut, każdorazowo przed ruszeniem w nowe miejsce.

Pamiętajmy, że przygotowanie kampera do jazdy wymaga poswięcania nawet do 30 minut przed ruszeniem po dłuższym postoju. Poniżej najważniejsze kwestie i skrócona checklista:

 • Gaz, pompa wody i zasilanie – zakręcić dopływ gazu, wyłączyć pompę wody i zasilanie strefy mieszkalnej.
 • Przedmioty – należy bezwzględnie pochować wszystkie ruchome przedmioty, które w innym przypadku będą swobodnie “latały” po kamperze i mogą doprowdzić np. do wybicia szyby.
 • Łazienka – kolejna sprawa to łazienka, o której często się zapomina, z racji faktu, że jest to oddzielnie zamykane pomieszczenie. Sprawdźmy czy zablokowaliśmy kabinę prysznicową i zakręciliśmy wodę oraz czy zamknęliśmy wszystkie szafki.
 • Szafki – wszystkie szafki w kamperze trzeba zabezpieczyć przed otwarciem, każdy kamper ma inny system w zależnosci od modelu.
 • Lodówka – kamperową lodówkę trzeba zablokować na czas jazdy wciskając dedykowany bolec. Jedzenie w lodówce powinno zostać zabezpieczone przed wylaniem lub wypłynięciem. W innym razie może nam się zrobić straszny bałągan i możemy poplamić podłogę kampera.
 • Okna, świetliki, okna dachowe, markiza, antena – sprawdźmy również okna zarówno świetliki, wywietrzniki jaki i okna dachowe, wszystkie bezwzględnie musimy zamknać i zablokować na czas jazdy tak samo jak zewnętrzną markizę. Okna dachowe nie działają tak jak szyberdach w autach osobowych i pozostawione otwarte mogą się zwyczajnie urwać.
 • Bagażnik rowerowy – jesli kamper posiada na wyposażeniu bagażnik rowerowy, to tak jak w aucie osobowym należy dobrze przyczepić rowery i sprawdzić naciąg pasów Fiamma.
 • Garaż kampera/przestrzeń ładunkowa – sprawdźmy i zabezpieczmy ładunek w garażu kampera – najcięższe rzeczy zawsze układajmy najniżej.
 • Najazdy poziomujące – nie zapomnijmy ich zabrać ze sobą!

Jeśli poświęcimy te 30 minut przed każdą podróżą zaowocuje to spokojną dalszą jazdą. Nie należy się tu śpieszyć.

CHECKLISTA

 1. Gaz, pompa wody i zasilanie
 2. Przedmioty 
 3. Łazienka
 4. Szafki
 5. Lodówka
 6. Okna, świetliki, okno dachowe, markiza, antena
 7. Bagażnik rowerowy
 8. Garaż kampera/przestrzeń ładunkowa
 9. Najazdy poziomujące