Gdzie można zatrzymać się kamperem? Jakie czynności powinniśmy wykonać aby przekształcić kampera w samowystarczalny dom na kołach? Na te pytania odpowiadamy poniżej 🙂
Gdzie można zatrzymać się kamperem?
Wybór odpowiedniego miejsca to wręcz kluczowa i podstawowa kwestia. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju naszej podróży. Jeśli jedziemy w jedno konkretne miejsce i zamierzamy spędzić tam np. tydzień, to z pewnością znajdziemy i zarezerwujemy je jeszcze przed naszą podróżą.
Inaczej sytuacja wygląda kiedy robimy objazdówkę. W krajach europejskich mamy do czynienia z dwoma rodzajami postoju kampera – parkowaniem i kempingowaniem. W każdym kraju panują trochę inne zasady i definicje powyższych…
Parkowanie vs Kempingowanie
Parkowanie ?
Jak sama nazwa wskazuje to inaczej postój samochodu kempingowego, dozwolony wszędzie tam, gdzie parkują samochody osobowe. Parkowanie, niestety mocno nas ogranicza. Oznacza m.in. że nie możemy rozstawiać krzeseł, stolika turystycznego czy rozwijać markizy. Nie możemy otwierać okien a z samochodu nie mogą dochodzić np. zapachy gotowania.
Wszystkie 4 koła pojazdu muszą stykać się z jezdnią, a my nie możemy spać w kamperze. Podsumowując – samochód kempingowy ma wyglądać tak jaby był zaparkowany. Odstępstwa od powyższych mogą zostać potraktowane przez lokalne władze jako kempingowanie (co w zależności od kraju wiąże się z różnymi nieprzyjemnościami).
Kempingowanie ✔
Tu możemy wszystko to co jest powyżej zakazane 🙂 Ograniczają nas jedynie regulaminy miejsc, w których kempingujemy tj. kempingów. Aby znaleźć odpowiedni dla nas kemping, wystarczy uruchomić apkę Google Maps i wpisać hasło camping/kemping. Jak grzyby po deszczu zaczną nam wyskakiwać dziesiątki urokliwych miejsc. Wybór należy do nas!
Nocowanie na dziko vs CamperPark – gdzie można zatrzymać się kamperem
Nocowanie na dziko ⛔
Ta forma postoju w większości krajów europejskich jest zabroniona i zdecydowanie ją odradzamy. Przykładowo w Szwajcarii czy Chorwacji za nocowanie na dziko grożą wysokie mandaty. A oto zasady panujące w poszczególnych krajach europejskich:
Austria
- Zatrzymywanie się na dziko jest w Austrii zabronione.
Belgia
- Zatrzymywanie się na dziko w Belgii jest zabronione.
Chorwacja
- Zatrzymywanie się na dziko w Chorwacji jest zabronione.
Czechy
- Zatrzymywanie się na dziko w Czechach jest zabronione.
Dania
- Przepisy nie są jednoznacznie określone a ich interpretacja nie jest jasna.
Finlandia 🙂
- Zatrzymywanie się na dziko w Finlandii jest dozwolone. Jedynym warunkiem jest utrzymanie odpowiedniego dystansu od prywatnych działek oraz ludzkich osiedli.
Francja
- Zatrzymywanie się na dziko we Francji jest zabronione.
Grecja
- Zatrzymywanie się na dziko w Grecji jest zabronione.
Hiszpania
- Zatrzymywanie się na dziko w Hiszpanii jest dozwolone, trzeba jednak spełnić poniższe:
- nie więcej niż 10 kamperów w jednym miejscu
- nie dłużej niż trzy dni w tym samym miejscu
- przynajmniej 200 metrów od morza
- niektóre regiony Hiszpanii np. Andaluzja – zabraniają nocowania na dziko.
Holandia
- Zatrzymywanie się na dziko w Holandii jest zabronione. Za 15,95 euro rocznie 🙂 można natomiast skorzystać ze 150 pól namiotowych na terenie Holandii. Info tutaj.
Irlandia
- Zatrzymywanie się na dziko w Irlandi i Irlandii Północnej jest zabronione.
Niemcy
- Zatrzymywanie się na dziko w Niemczech jest zabronione.
Norwegia 🙂
- Zatrzymywanie się na dziko w Norwegii jest dozwolone. Nie ma ograniczeń co do ilości noclegów w miejscach niezamieszkałych. W zamieszkałych min. 150 m od zabudowań i max 2 noce.
Portugalia
- Zatrzymywanie się na dziko w Portugalii jest zabronione.
Słowacja 🙂
- Zatrzymywanie się na dziko na Słowacji jest dozwolone z wyłączeniem Parków Narodowych i Rezerwatów Przyrody.
Słowenia
- Zatrzymywanie się na dziko na Słowenii jest zabronione.
Szkocja 🙂
- Zatrzymywanie się na dziko w Szkocji jest dozwolone z dala od dróg i ludzkich osiedli.
Szwajcaria
- Zatrzymywanie się na dziko w Szwajcarii jest zabronione. Wysokie kary.
Szwecja 🙂
- Zatrzymywanie się na dziko w Szwecji jest dozwolone z zastrzeżeniem, że w jednym miejscu można pozostać max 2 dni.
Włochy
- Zatrzymywanie się na dziko we Włoszech jest stanowczo zabronione.
CamperPark ✔
CamperParki to inaczej parkingi specjalnie przystosowane dla kamperów. Miejsca te mają odpowiednią kamperową infrastruktuę jak: punkt poboru wody, punkt zrzutu wody szarej, punkt opróżnienia i czyszczenia toalety, punkt poboru prądu itp. Czasem zdarza się, że CamperParki wyposażone są nawet w prysznice i łazienki.
Różnica między CamperParkiem a kempingiem to przede wszystkim personel ograniczony do minimum i mniej popularne i urokliwe miejsca występowania. Cena CamperParku jest znacznie niższa niż kempingu i wynosi ona od kilku do kilkunastu euro w zależności od kraju i oferowanych udogodnień.
CamperParki najprościej i najszybciej można znaleźć w poniższych aplikacjach na smartfony, które polecamy zainstalować przed podróżą:
https://www.campventure.pl/kempingowanie-cz-2-podstawowe-zasady-udanego-biwaku/