Kempingowanie cz.2 – obsługa kampera!

Mamy już wybranego kampera, wiemy gdzie możemy swobodnie się zatrzymać, a których miejsc lepiej unikać. Teraz w kolejności chronologicznej rozpiszemy najważniejsze czynności, które należy wykonać po dojechaniu na miejsce tj. obsługa kampera!

Wybór odpowiedniego miejsca ?

To bardzo istotna kwestia. Nie możemy bowiem stanąć byle gdzie. Na kempingu przeważnie możemy wybrać sobie miejsce. Są ludzie, którzy lubią skupiska ludzi, nowe znajomości i wieczorne posiadówki przy grillu czy ognisku, są też tacy, którzy cenią sobie samotność i odpoczynek we własnym gronie. Wybór miejsca zależy zatem od nas…

Jak wypoziomować kamper – obsługa kampera

Gotowanie, spożywanie posiłków, mycie czy spanie to podstawowe czynności, które robimy na co dzień. Pochylenie kampera w którąś stronę sprawia, że czujemy się niekomfortowo, niewygodnie, po prostu dziwnie. Dlatego zawsze, na każdym postoju należy wypoziomować kampera.

Wszystkie nasze kampery wyposażone są w poziomice, które znacznie ułatwiają wypoziomowanie kampera. Praktycznie nie ma kempingu czy CameprParku gdzie staniemy prosto bez poziomowania. Do poziomowania kampera służą przede wszystkim najazdy poziomujące tak zwane kliny, które również są na wyposażeniu naszych aut – renomowanej firmy FIAMMA i THULE.

Najazdy podkładamy pod koła tylne, lub przednie lub na przemian i powoli najeżdżamy na nie blokując kampera hamulcem ręcznym po uzyskaniu odpowiedniego poziomu. Poniżej filmik producenta:

Prąd, woda, gaz, lodówka, kuchenka, markiza, WC – obsługa kampera

Prąd w kamperze

Mamy dwa rodzaje zasilania prądem na postoju. Samowystarczalna instalacja solarna oraz prąd z gniazdka 220-230 V. Dla naszej wygody, zalecamy podpięcie się pod gniazdo zewnętrzne, w szczególności jeśli zależy nam na dobrej wydajności lodówki oraz uruchomieniu klimatyzacji (klima działa tylko i wyłącznie po podpięciu się do zewnętrznego źródła prądu).

W każdym naszym kamperze na wyposażeniu standardowym znajduje się dedykowany przedłużacz.
Jeśli nie podłączymy zew. źródła prądu, a chcemy naładować np. telefon, musimy użyć przetwornicy z 12V na 230V. Każdy nasz kamper ma takie urządzenie o mocy ciągłej 🙂

PAMIĘTAJ ! – zawsze wyłączaj przetwornicę po jej użyciu gdyż włączona cały czas pobiera prąd. Nie podłączaj urządzeń, które pobierają więcej energii elektrycznej niż jest w stanie dostarczyć przetwornica. Konwertery w naszych kamperach mają moc max. 500 W.

Woda w kamperze (zimna i ciepła woda)

Woda płynie z kranu jeśli spełnione są 2 warunki. Mamy wodę zatankowaną do zbiornika wody czystej i włączyliśmy pompę wody (każdy kamper ma dedykowany przełącznik). Po odkręceniu kranu, woda powinna lecieć, a pompa od czasu do czasu będzie się włączać celem utrzymania odpowiedniego ciśnienia.

Jeśli chcemy mieć wodę ciepłą, musimy włączyć bojler. Bojler jest z reguły zasilany gazem, więc należy odkręcić butlę i włączyć przełącznik (zalecamy temperaturę 40 stopni, nastawienie go na 60 stopni, sprawi, że możemy się poparzyć !).

PAMIĘTAJ ! – zawsze wyłączaj bojler po skorzystaniu z ciepłej wody, w innym razie bardzo szybko zużyjesz cały gaz z butli. Kontroluj stan wody w zbiornikach, w innym razie w najmniej odpowiednim momencie zostaniesz bez wody.

Gaz w kamperze

Każdy kamper wyposażony jest w butlę gazową (mieszanka propan – butanu), na ogół są to ogólnodostępne butle 11kg. Gaz “włączamy” odkręcając pokrętło na butli. Dodatkowo każdy kamper ma dodatkowe zawory gazowe, którymi możemy “odciąć” dopływ gazu do poszczególnych urządzeń jak np.: lodówka, kuchenka, ogrzewanie wnętrza, ogrzewanie wody – bojler. Zawory te znajdują się zawsze obok siebie w dedykowanym miejscu w okolicach kuchenki. Najpopularniejszymi urządzeniami na gaz w kamperach są lodówka, kuchenka, ogrzewanie strefy mieszkalnej, bojler TRUMA ogrzewający wodę.  Z racji faktu, że kamperami głównie podróżujemy w sezonie wiosenno-letnim ogrzewania używa się sporadycznie.

PAMIĘTAJ !!! – z gazem nie ma żartów! Zawszę włączaj czujnik gazu, który znajduje się w każdym naszym kamperze. Ponadto dla waszego i swojego bezpieczeństwa robimy okresowe przeglądy szczelności instalacji gazowej w każdym naszym kamperze, potwierdzone odpowiednią dokumentacją oraz certyfikatem. Do wglądu przy wydaniu pojazdu.

Lodówka w kamperze

Lodówka w kamperze ma aż trzy różne źródła zasilania: zasilanie prądem 12 V, zasilanie prądem 230 V  i zasilanie gazem z butli. Poniżej opiszemy każde z nich:

  1. Zasilanie prądem 12 V – z uwagi na fakt dużego poboru prądu, zasilanie to dopuszczalne jest tylko i wyłącznie podczas jazdy kamperem, kiedy to prąd do chłodzenia czerpany jest z alternatora.
  2. Prąd 230 V – zawsze i wszędzie tam, gdzie podepniemy się pod zewnętrzne źródło zasilania 230V tj. kemping, camperpark itp.
  3. GAZ (propan – butan) z butli – kiedy niedostępny jest prąd 230 V, zostaje nam zasilanie gazem, które niestety przy dużych upałach nie jest zbyt wydajne.

Lodówki w kamperach mają dość ciężki żywot i jeśli o nie zadbamy to one zadbają o nas 🙂 dobrze chłodząc przechowywane produkty. Oto jak zadbać o lodówkę:

  • przede wszystkim nie wyłączajmy chłodziarki i nie dopuszczajmy do jej ocieplenia;
  • kiedy odjeżdżamy z kempingu i nie mamy zasilania 230 V, przełączmy się na zasilanie z alternatora;
  • kiedy robimy dłuższy postój bez zasilania 230V, należy przełączyć się na zasilanie gazem;
  • poprawa wydajności to również wkładanie schłodzonych już produktów.

Pamiętajmy przy tym, że lodówki kamperowe nigdy nie będą miały takiej wydajności jak nasze domowe, ale jeśli zastosujemy się do powyższych zaleceń możemy liczyć na przyjemnie schłodzone napoje i świeże jedzenie!

PAMIĘTAJ ! – zawsze blokuj drzwi lodówki na czas jazdy albo będziesz miał dużo sprzątania.

Kuchenka w kamperze

Kuchenka gazowa nie różni się praktycznie niczym od kuchenek domowych. Aby zapalić płomień, należy odkręcić zawór na butli, wcisnąć i przekręcić kurek gazu, zapalić. Czasem trzeba dłużej przytrzymać przekręcony kurek aby gaz doleciał do palnika.

Markiza w kamperze

W gorące lato cień jest na wagę złota 🙂 Zarówno zatem kampery jak i przyczepy kempingowe wyposaża się w markizy. Markiza jest wbrew pozorom urządzeniem bardzo łatwym w obsłudze. Wystarczy zahaczyć korbę o kołowrotek i kręcić do momentu pełnego rozwinięcia materiału.

Do pomocy niezbędna jest druga osoba, która przytrzyma markizę przy pełnym rozwinięciu, zwolni zaczepy nóżek i je odpowiednio ustawi. Zwijamy markizę w odwrotnej kolejności. Jeśli zwijamy ją mokrą, pamiętajmy aby ją później rozwinąć i dokładnie wysuszyć.

PAMIĘTAJ ! – po zwinięciu markizy schowajmy korbę do samochodu. Jak markiza jest rozwinięta, zostawmy korbę w kołowrotku (niepisany kamperowy zwyczaj), kiedy będzie mocno wiało a nas nie będzie jest szansa, że sąsiad zwinie nam markizę i unikniemy jej zniszczenia! Nigdy nie rozwijaj markizy sam, poproś kogoś o pomoc, na maksymalnym wysunięciu, nie mając oparcia może się wyłamać!

WC – toaleta w kamperze – obsługa kampera

Obraz jest wart tysiąca słów, więc zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku z kanału You Tube domowatv:

 

CDN…

Kempingowanie cz.1 – gdzie można zatrzymać się kamperem?